Janus Pannonius Szakkollégium

Történet, küldetéstudat

A Janus Pannonius szakkollégium 2010 őszén alakult meg a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen.

Janus Pannonius arcképe a Plautus-kódexben
Janus Pannonius arcképe a Plautus-kódexben

Megalakulása egy hosszabb folyamat eredményeként is felfogható, hiszen nem csak egy intézményt kellett létrehozni, hanem a szakkollégium, mint műfaj meghonosítása is szükséges volt a város magyar felsőoktatási közegében. Bár az ötletgazdák az egyetem oktatói, Kinter Tünde és Györbiró András voltak, törekvésük eredménytelen lett volna az egyetemi közösség, de mindenekelőtt a vezetőség széles körű és hathatós támogatása nélkül.

A szakkollégium létrehozásának gondolatát elsősorban az a felismerés táplálta, hogy a felsőoktatási eltömegesedés negatív hatásai Európa szerte érzékelhetővé váltak. A növekvő hallgatói létszám miatt az oktatás jellege egyre személytelenebb, beszűkülnek az oktatók és a hallgatók által közösen végzett extracurriculáris tevékenységek lehetőségeinek csatornái, és rendkívül nehézzé válik a kiemelkedő képességű hallgatókkal való külön foglalkozás. Sok esetben tapasztalható, hogy rendkívül ígéretes hallgatók nem váltják be a hozzájuk fűzött reményeinket, ami nem az intézmények, nem az oktatók, hanem egész egyszerűen az eltömegesedő felsőoktatási struktúra következménye.

Szükségét éreztük tehát, hogy a magyarországi, egyébként jogosan hungaricumnak tekintett szakkollégiumokhoz hasonlóan, a PKE mellett is létrehozzunk egy olyan intézményt, egy olyan szellemi műhelyt, mely lehetőséget teremt arra, hogy az összes előbb felsorolt problémát orvosoljuk.

A szűk szakkollégiumi közösség határait túllépve szeretnénk hozzájárulni a tudományos élet régióbeli népszerűsítéséhez is, érdekes és megalapozott ismeretek terjesztéséhez rendkívül hiteles személyek tolmácsolásában. Rendszeresen hívunk meg vendégoktatásra és előadásra külföldi és belföldi szakértőket, olyan személyiségeket, akik saját szakterületük kiemelkedő és nemzetközileg is elismert kutatói. Ilyen alkalmakkor előadásaik egy részét nyilvánossá tesszük a nagyközönség és a sajtó részére is, amellett, hogy ezeket követően a szakkollégistáknak lehetősége van további, szűkebb körű beszélgetésre , eszmecserére vendégeinkkel.

Elfogadva a szakkollégiumok alapvető hármas elvét, vagyis a szakmaiság, közösségiség, társadalmi érzékenység értékvázát, nyitottak vagyunk minden olyan közéleti kérdés, társadalmi probléma iránt, melynek megoldásában valamilyen mértékben részt tudunk venni. Ez azért is fontos, mert célunk, hogy ne csak szakmailag jól képzett fiatalokat bocsássunk ki a munkaerőpiac és a társadalmi élet színpadára, hanem olyan szuverén egyéniségeket, akik később saját környezetük hasznos tagjaiként és formálóiként hitelesen képviseljék egyetemünk és szakkollégiumunk értékeit, hozzájárulva ezzel a civil szféra és a polgári kultúra fejlődéséhez a régióban.

Kiemelkedő eseményként éltük meg, hogy 2011-ben házigazdái és társszervezői lehettünk a NYATA nevű rendezvénynek, mely a magyarországi és immár erdélyi szakkollégiumok legjelentősebb közös programja.

Olyan szakkollégiumot szerettünk volna létrehozni, melynek keretén belül lehetőségünk van arra, hogy az egyetem összes hallgatója közül kiválasszuk és összegyűjtsük mindazokat, akik tehetségük, szorgalmuk, motiváltságuk miatt kiemelkednek a többiek közül. Számukra minden erőnkből, sőt azon túlmenően is biztosítsuk mindazon feltételeket, melyek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy képességeiket magas szintre fejleszthessék, személyiségüket kibontakoztathassák, jellemüket fejleszthessék, és így léphessenek ki az egyetem és a szakkollégium falai közül. Természetesen a szakkollégisták esetében reményeink és tapasztalataink szerint a kilépés csak formális, hiszen az egykor végzettek minden szakkollégium esetében nosztalgiával gondolnak vissza saját intézményükre és ezen túlmenően aktív támogatói is maradnak ennek, ugyanakkor tovább viszik az intézmény jó hírét. Arra törekszünk, hogy ez a Janus Pannonius esetében is így legyen, hiszen számunkra hallgatóink sikeressége, személyes boldogulása, az élet bármelyik területén való sikeres és érték elvű helytállása a legfontosabb visszajelzés munkánk és fáradozásaink irányába.

Honlap
szakkollegium.partium.ro